Příspěvky za Červen 2012

Oznámení

JCH HU, CH SK, CH PL
Bond z Vlčích Luk

Vyřazen z chovu
nar. 19.7.2001
DKK 1/0 DLK 0/0
PRDC/CEA – Affected/Affected
plnochrupý
zkoušky: OVVR, ZOP, ZZO, ZZZ, RH-E, VZ, CT
Jedná se o velmi
aktivního a temperamentního
psa přátelské povahy,
není lovecky veden, běhá agility
a věnuje se záchranařině

Enda (Bond z Vlčích luk)

Enda (Bond z Vlčích luk)

OZNÁMENÍ

U Endyho propuklo ve dvou a půl letech prvně onemocnění, jehož přesnou diagnózu nebyl zatím schopen nikdo určit. Jeho stav byl natolik vážný, že jsem již přemýšlela nad nejhorší variantou. Objela jsem s ním největší kapacity v republice – ať už to byl MVDr. Šrenk – coby neurolog, MVDr. Beránek či MVDr. Dvořák – tomu bych na tomto místě chtěla obzvláště poděkovat za velkou trpělivost se mnou a velmi lidský přístup.
S Endym jsme podstoupili všechna dostupná i psům nedostupná vyšetření, dělaly se odběry snad všeho, co se odebrat dá – jediné, co bylo pozitivní byla borrelioza. Takže závěr prvního „ataku“ byl borrelioza. Trvalo mi dobře tři měsíce, než jsem Endyho dala dohromady.

Bohužel za necelé dva roky se problém objevil znovu – stejně nečekaně jako v prvním případě a s naprosto shodnými příznaky – opět následovala všemožná vyšetření včetně takových lahůdek jako je MRI – vše bezvýsledné. I Borrelioza vyšla negativně – tudíž se jen potvrdila domněnka některých veterinářů, že ani v prvním případě nebyla borrelioza ten problém.
Kontaktovala jsem chovatele tollerů snad z celého světa – dozvěděla jsem se informace o nejrůznějších chorobách, kterými tolleři trpí.

Klinické příznaky Endyho stavu nejvíce odpovídají nějakému autoimunitnímu problému, nejspíš „autoimunitní meningitida“ . Endy byl léčen Prednisonem, na který velmi dobře reagoval. Nyní je bez léků, je bez problémů, jen mi přijde, že již není tak temperamentní, jako kdysi býval a to mi velmi chybí. Jelikož se mi nepodařilo zjistit příčinu jeho nemoci a ani se přesně neví, jakým způsobem se autoimunitní problémy dědí – snad v některých rodinách tollerů existují dispozice ke vzniku těchto nemocí, rozhodla jsem se, že Endyho již k chovu nepoužiji. Jen velmi nerada bych způsobila novým majitelům štěníků po něm takový smutek, bolest a bezmoc, jakou jsem prožívala já.

Endyho jsem vyřadila z jakéhokoli výcviku, skončili jsme se záchranařinou, agility. Chodíme na procházky, občas na stopy, schováváme po lese balonky, které mi s nadšením nosí a já si jen přeji, aby tento stav vydržel co nejdéle.

Pokud jste někdo měli se svým tollerem nějaké zdravotní problémy, prosím kontaktujte mne, velmi mne to zajímá.